Students show off a variety of skills

News from Wicomico County Schools
Posted 2/5/24

The Annual CTE (Career & Technical Education) Open House and SkillsUSA Local Leadership and Skills Conference, held Feb. 3, …

You must be a member to read this story.

Join our family of readers for as little as $5 per month and support local, unbiased journalism.


Already a member? Log in to continue.   Otherwise, follow the link below to join.

Please log in to continue

Log in

Students show off a variety of skills

Posted

The Annual CTE (Career & Technical Education) Open House and SkillsUSA Local Leadership and Skills Conference, held Feb. 3, was one of the most intense competitions throughout the programs that Wicomico Wicomico County Public Schools had in many years.

 Individuals who placed first in their competition will advance to the State competition in April. For the Automotive Service Technology (1st and 2nd places); Carpentry (1st place); and Culinary Arts (1st and 2nd places) competitions those students have advance to the Regional Level of competition which will be held on Feb. 21 at Worcester Technical High School.

SkillsUSA Local Leadership and Skills Conference Competition Winners included the following.

Automotive Technology:

1st place: Ellie Jones, Wicomico High School (WHS)

2nd place: Aidan Miriel, James M. Bennett High (JMB)

Automotive Technology: Prepared Speech

1st place: Elizabeth Olvera-Bonilla, WHS

Carpentry:

1st place: Austin Strobel, Parkside High School (PHS)

2nd place: Joshua Smith, PHS

CISCO Networking Academy T-shirt Design:

1st place: Banyu Arilaha, PHS

CISCO Networking Academy Pin Design:

1st place: Uruak-Obong Etteyit, JMB

CISCO Networking Academy Interactive Application & Video Game Design:

1st place: Ethan Holland & Shawn Livingston, Mardela Middle & High (MHS)

Cosmetology: Esthetics

1st place: Serenity Hardy, MHS

2nd place: Abigail Griffin, PHS

3rd place: Jeniyah Gale, PHS

Cosmetology: Hair

1st place: Charelsa Downing, WHS

2nd place: Karah Church, JMB

3rd place: Ta´Nya Cutler, JMB

Cosmetology: Nails

1st place: Kayla Simkins, PHS

Criminal Justice:

1st place: Yitzhel Perez, PHS

2nd place: Susan Gormley, PHS

3rd place: Michaiah Adams, PHS

Culinary Arts:

1st place: Chase Webster, PHS

2nd place: Justin Brewington, PHS

3rd place: Luca DePaola, PHS

Early Childhood Education:

1st place: Jazmin Cuateco Tepehua, PHS

2nd place: Pascal Louis Jacques, PHS

3rd place: Dayana Cruz, JMB

Electricity: Electrical Construction Wiring

1st place: Cristo Arellano Hernandez, JMB

2nd place: Brendan Aldridge, PHS

3rd place: Joshua Brackett, MHS

Heating, Ventilation, and Air Conditioning (HVAC):

1st place: Reese Malone & Aidan Davis, PHS

Health Occupations: Nursing Assisting

1st place: Rhianna Denaque, PHS

2nd place: Adithi Abhilash, PHS

3rd place: Ayriana Brumbley, PHS

High Performance Manufacturing: Machining

1st place: Grant Adkins, PHS

2nd place: Ali´I Turner, PHS

3rd place: Lucas Duncan, WHS

Masonry:

1st place: Arah-ru Carter, Somerset County Technical High School

2nd place: Antony Tecan, PHS

3rd place: Olivia Folke, PHS

Nursing Assistant: Medical Terminology

1st place: Zaria Johnson, PHS

2nd place: Addison Derbyshire, MHS

Welding:

1st place: Michael Parks, MHS

2nd place: Hunter Church, PHS

3rd place: Kayden Woods, PHS

For more photos of the competition, see the Wicomico County Schools page on Facebook.

Wicomico County schools, welding, masonry, health occupations
Readers and donors make this story possible.
You can help support non-partisan, community journalism.

x
X